Informace - plemeno ragdoll

Ragdoll (hadrová panenka) jak už sám překlad napovídá (Rag-hadr a Doll-panenka) vznikl proto, že když ragdolla uchopíte, zcela se poddá a uvolní se v náruči. Toto plemeno nadchne každého milovníka polodlouhosrstých koček.

Jedním z výrazných znaků ragdollů je dobrý vztah k lidem. I když tato vlastnost má mnoho předností, má jednu nevýhodu: ragdollové nesnášejí samotu. Proto toto plemeno nepatří lidem, kteří pobývají většinu dne mimo domov. Těsný kontakt, který ragdoll chová k člověku se zcela nenahradí ani pořízením druhé kočky, ale alespoň ragdolla netrápíme samotou. Toto plemeno je velice snášenlivé, spolužití s jinými kočkami a psy nebývá problémem. Ragdollové jsou velmi mírumilovné, přítulné a inteligentní kočky. Rychle je sžívají s „lidskou“ rodinou, ragdollíci rádi aportují míčky, myšky a následují vaše kroky kdekoliv se hnete. Velmi si potrpí na společnost a mají rádi mazlení, ale nic si nevynucují, jsou velmi zvědavé a zajímá je úplně všechno co se v jejich okolí děje.

TĚLO

Ragdoll je velká a svalnatá, ale velmi elegantní kočka s dlouhým tělem, krátkým mohutným krkem a plnou, dobře stavěnou hrudí. Zadní nohy jsou těžší a výš postavené než přední nohy. Nohy jsou středně dlouhé s těžkými kostmi a tlapky jsou velké a kulaté s meziprstními chomáčky chlupů. Ocas je dobře osrstěný a jeho délka je přiměřená k délce těla.Kocouři dosahují hmotnosti cca 7 kg a jsou mohutnější než kočky.

HLAVA

Klínovitá hlava je střední velikosti, má dobře vyvinutá tvář a mohutnou bradu. Středně velké uši jsou dost daleko od sebe a mají zakulacené špičky. Nos je lehce přehnutý a velké oči. Oči jsou oválné a vždy modré. Vnější okraj oka má tvořit jednu linii s nasazením ucha. Na výstavách se velmi oceňuje tmavě modrá barva očí.Uši jsou středně velké, se širokým nasazením a zaokrouhlenými špičkami. Na hlavě jsou posazeny daleko od sebe a lehce skloněné směrem dopředu. Hedvábně jemná srst je polodlouhá a srst okolo očí a na ocase je delší než ostatní. Srst, které leží na těle se při pohybu kočky otvírá, ale neodstává a splývá podél těla. V létě srst částečně vypadává.

BARVY

U ragdollů jsou uznané tři různé varianty (colourpoint, mitted, bicolour) a všechny tři se vyskytují v barvách : seal, blue, chocolate, lilac, nově i barvy creme a red.

Colourpoint ragdollové s akromelanickými odznaky mají světlé tělo s tmavším zbarvením koncových částí těla (maska, uši, nohy,ocas). Hruď je většinou zbarvená světleji než zbytek těla. Za žádných okolností nesmí mít ragdoll se zbarvením color point bílé skvrny.

Mitted (mitted znamená anglicky "s punčoškami") mají krémově zbarvené tělo s tmavě zbarvenými koncovými částmi těla : od colour point se liší tím, že mají na předních nohách bílé "ponožky" a na zadních nohách bílé "ponožky" až na paty. Dále je žádoucí, aby byla zachována bílá linie od brady až po ocas.

Bicolour je nejvíc nápadnou variantou. Neexistuje žádné jiné plemeno, které by mělo tyto unikátní bílé skvrny v kombinaci s barevnými odznaky (points). Vyšlechtění bicolour s ideálními skvrnami není však jednoduchou záležitostí. Ragdoll - bicolour mají bílou bradu, hruď a břicho i s hlavou jsou bílé. Velmi důležitá je bílá skvrna na tváři ve tvaru obráceného V. V ideálním případě začíná bílá skvrna na čele a prochází přes oči na zadní stranu brady. U ragdoll - bicolour jsou povolené bílé skvrny na zádech. Tělo je podobně jako u předcházejících variant krémové s tmavším zbarvením koncových částí těla.

Koťata ragdoll se rodí zcela bílá. Až později se objevují "odznaky" na tváři, uších, ocase a nohách.

Jak se koťata mění barevně během dospívání:

Barva red  (kocourek red mitted)

 Q1Q2Q 3

 Webdesign pro chovatele